A levendula talán a legismertebb gyógy- és dísznövény, napjainkban reneszánszát éli. Évelő kiscserje, illóolajokban gazdag. Keskeny, átellenes állású, ezüstszürke, szürkészöld színű levelei vannak. Számos fajtája létezik, virágja a lilán, kéken kívül lehet fehér vagy rózsaszínű.
Felhasználása:
Friss vagy szárított virágait használhatod díszítésre, illatosításra, édes és sós süteményekbe, limonádéba. Szárított virágait zsákocskákba csomagolva illatosíthatod vele az ágyneműd, a ruhák közé téve elűzheted a molyokat. A virágokból lepárolt olaj népszerű összetevője az illatszereknek és a piperecikkeknek.
Gyógyhatása:
A levendulának aromás, tiszító, antiszeptikus, szedatív, antidepresszív és görcsoldó hatása van. Teája emésztésjavító és fájdalomcsillapító hatású, segít álmatlanság, szorongás esetén. Külsőleg használva élénkíti a vérkeringést, rovarcsípések esetén enyhíti a fájdalmat. Néhány csepp levendulaolaj halántékra dörzsölése csillapítja a fejfájást. Illóolaja fürdővízbe cseppentve segíti az elalvást.
Termesztése:
Termesztheted szabadföldben vagy cserépben. A levendula a napsütötte helyeket, meszes, agyagos, tápanyagban szegény talajt kedveli. Minden évben virágzás után vágd vissza a felére a bokrosodás elősegítése érdekében. Fővirágzása június-júliusban, másodvirágzása augusztus- szeptemberben van. Ha szegélyt vagy sövényt szeretnél kialakítani, akkor a tövek közti távolság 50 cm legyen, ha nagy kerek bokrokat szeretnél ültesd kb. 100 cm-re egymástól a növényeket. Levendula ültetése után hetente rendszeresen öntözzük, amíg rendesen be nem gyökeresedik a helyén. Szárazságtűrő növény, de a mérsékelt öntözést meghálálja.
Betakarítása, tárolása:
A virágzás elején vágd le virágos ágait, lehetőleg akkor, amikor süt a nap, mivel olyankor a legmagasabb az illóolaj tartalma. Amikor a nap elbújuk, az illóolaj a szárába visszahúzódik. Felhasználhatod frissen, vagy megszáríthatód kis csokrokban, meleg, száraz helyre kötözve.
Érdekessége:
A Lavandula angustifolia francia, közönsége, keskenylevelű vagy orvosi levendula néven is ismert.
Hazánkba szerzetesek hozták az első növényeket. Botanikai neve a lavare – tisztítani, mosni igéből származik., mivel leginkább a fürdőket illatosították virágjával, de már ismerték fertőtlenítő, idegnyugató hatását.