A bazsalikomot rendszerint az olasz konyhához kapcsolják, de valójában Ázsia és Afrika a hazája. Többféle illóolajat tartalmaz. Elnevezése a görög basileus szóból származik, ami királyt jelent.
Felhasználása:
A mediterrán konyha, különösen a paradicsomos ételek, elmaradhatatlan fűszere. Ízesíthetsz vele zöldségeket, húsokat, különösen illik a csirkemellhez, sajtokat. A gyümölcsös, citrusos desszerteket is jól kiegészíti. Készíthetsz belőle szörpöt, mártást, pestót. A leveleket mindig a főzés végén az ételbe, hogy megőrizze aromáját.
A hindu kultúrában sok helyen ültetik a templomok és az otthonok köré, mivel védő hatást tulajdonítanak neki.
Gyógyhatása:
A bazsalikom teája baktériumölő, antiszeptikus és antidepresszáns hatású. Fájdalom- és lázcsillapító, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, köptető, nyugtató, oldja a feszültséget, kedvezően befolyásolja a vérnyomást. Ha evés előtt iszod, csökkenti az étvágyad, ha utána, segíti az emésztést, ugyanis fokozza a gyomornedvek működését.
A zöld növényi részekben illóolaj és jelentős mennyiségű C-vitamin halmozódik fel.
Termesztése:
Egyéves fűszernövény, mely szereti a meleget, a fényt és a nedvességet. Tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajba ültesd. Cserépbe és szabadföldbe is ültethető. A virágos, leveles hajtást érdemes néhány centiméterre visszavágni, hogy elkerüljük a magképződést, és elősegítsük a bokrosodást.
Biokertekben az uborka védő- és kísérőnövénye lehet, védi a lisztharmattól. Jó méhlegelő, elősegíti a beporzást és a termésképződést.
Betakarítása, tárolása:
Ha vízbe teszed, néhány napig friss marad, különösen, ha hűtőbe is berakod. A leveleket lefagyaszthatod, vagy száraz, naptól védett helyen felakasztva is megszáríthatod. Ezután pedig üvegbe zárva sötét helyen próbáld meg tárolni, hogy minél tovább megtarthassa aromáját.
Érdekesség:
Több országban szerelemfű hírében állt, például Olaszországban a szerelmesek egymásnak adták.