Elsősorban a növekedésben lévő hajtásvégeket, fiatal leveleket támadják meg. A levelek fonákán tömegesen fordulnak elő, telepeket alkotva. Szívogatásuk hatására torz hajtásnövekedés fordulhat elő. Csökken a növény fejlődése, termőképessége, nő a fagyérzékenysége. Közvetett kártételük pedig a vírusok terjesztése. Cukortartalmú váladékot, a mézharmatot juttatnak ki, amelyen megtelepszik a korompenész.
Előzd meg és védekezz ellene:
- Mindig metszd le a károsított hajtásvégeket.
- Vess riasztónövényt: kakukkfüvet, körömvirágot, levendulát, sarkantyúkát, izsópot.
- Gyakran lazítsd a talajt, rendszeresen öntözz.
- A vízsugaras lemosás megtizedeli őket.
- Tél végén 10 %-os mészkénlével végezz lemosó permetezést.
- Riasztásra permetezz növényi levekkel: csalánlé, fokhagymalé, paradicsomlevélfőzet, zsurlófőzet, útifűlé.
- Szórj a növények köré fahamut, kőport, algalisztet.
- Rakj a fák törzsére a rügyfakadás előtt hernyóenyves övet. A hangyák a levéltetvek mézharmatával táplálkoznak, segítenek a szárnyatlan egyedek egyik növényről a másikra jutásában, amelyekkel betegségeket terjeszthetnek. Ezzel megakadályozhatod, hogy a levéltetvek segítőtársai, védelmezői feljussanak a fára. A törzset bedörzsölheted fokhagymával, mely riasztószerként működik.
- Abban az esetben, ha kevés növényi részt érint, szappanos vizes vagy sörös lemosás is segíthet.
- Gondoskodj rendszeresen a tápanyag pótlásáról, a legyengült növényeket hamarabb megtámadják a tetvek.
- Ha egyik módszer sem használ, marad a vegyi védekezés. Hatásos szer a Fito – Insect, Vektafid A, erősebb fertőzöttség esetén pedig a Mospilan. Ha egyszeri alkalommal nem pusztultak el a tetvek, két hét múlva ismételd meg a permetezést.