Kerti hortenzia gondozása

A kínaiak szerint a fény és a tisztánlátás növénye. Úgy tartják, a szirmok sokaságát nézve ugyanúgy elvész az ember, ahogy a gondolataiba belefeledkezik a megvilágosodás előtt.

A kerti hortenzia egy 80-90 cm magas cserje, de ha jól érzi magát, bőven egy méter fölé is nő. Színválasztéka pazar, a fehértől a rózsaszínen át a sötétlila minden árnyalatában megtalálható. Télen pedig ahogy a hó ellepi a száraz virágokat és ágakat, teljesen mesebelivé varázsolja kertünket.

Milyen helyet kedvel?

A kerti hortenzia igazán jól a félárnyékos, párás helyen, savanyú talajban érzi jól magát, a napon megég a levele és a virágja. Érdemes jól átgondolni a helyét, ugyanis az átültetést nem szívleli. Ha mégis szükség lenne rá, nagy földlabdával próbáljuk kiszedni, hogy a gyökerek minél kevesebbet sérüljenek. A rendszeres tápanyagpótlást meghálálja. A talajt érdemes fenyőkéreggel felszórni, mivel ha elbomlik, tovább savanyítja a talajt, ezenkívül segít a talajt nedvesen tartani.

A hortenzia metszése

A rendszeres metszéssel dúsabb virágzást érhetünk el, de kellően nagyok a cserjéink, igazából elég, ha a tavaszi fagyok után lemetszük a száraz, elhalt részeket, száraz virágokat. Ha szeretnénk, hogy jobban bedúsuljon, alaposabban kell metszeni. A tövet az elágazásig vágjuk vissza, a többéves cserjéket pedig 30 – 40 cm-re a föld felett.

A kék virágszín titka

A kék színű hortenzia mesterségesen előállított, így ha szeretnénk sokáig gyönyörködni benne, a savanyú talajon kívül még másra is figyelni kell. Készítsünk számára timsós oldatot, mégpedig úgy, hogy 10 liter vízhez vegyítsünk 3-4 evőkanál timsót. Heti egy – két alkalommal öntözzük vele a növényeket, egészen a virágzás befejezése után két – három hétig. Ne legyünk türelmetlenek, akár több évbe is beletelhet, mire megjelenik az igazi kék színe a rózsaszín helyett. Ha a timsós öntözést befejezzük, a virágok színe újra visszaváltozik.

Kártevői, kórokozói

Nyirkos körülmények között a szürkepenész, meleg, száraz helyen pedig a takácsatkák és a levéltetvek támadhatják meg. Ha a talaj meszes, öntözővizünk klóros, a levelei besárgulnak, növekedése lelassul, megáll, esetleg ki is pusztulhat.

Margaréta tudástár

A kertről egyszerűen, szeretettel

Egynyári növény és ültetési bemutató májusban
Rendezvény

Egynyári növény és ültetési bemutató májusban

Az egynyári virág és balkonnövénye olyan egy kert számára, mint a nőnek az ékszer.

Elolvasom »
Így ültesd el a szabadgyökeres gyümölcsfát!
Gyümölcsfák

Így ültesd el a szabadgyökeres gyümölcsfát!

Szabadgyökerű gyümölcsfákat kora tavasszal, kihajtás előtt, vagy késő ősszel, lombhullatás után ültethetsz.

Elolvasom »
Még több Tudástár bejegyzés »

Értesülj elsőként

Rendezvényeinkről, újdonságainkról

Feliratkozom a hírlevélre »