Mediterrán növények teleltetése

A mediterrán országokban elbűvöl minket a leanderek, murvafürtök élénk színű virágözöne, a gyümölcsök alatt roskadozó citrusok, és szeretnénk itthon is hasonló növényekkel díszíteni a kertünket, teraszunkat. Ezeknek a növénynek viszont többsége fagyérzékeny, télen nem lehet a szabadban hagyni.

Hová vigyük telelni?

Az ideális telelőhely csaknem minden mediterrán növénynek a szellős, világos, 5 – 10 fok körüli helység. Olyan körülmények ezek, melyeket igazából csak üvegházban, télikertben lehet megvalósítani. Ehelyett gyakran csak többé – kevésbé elfogadható helyek állnak rendelkezésünkre, mint például a pince, a garázs, fűtetlen szoba. Teleltetésre teljesen alkalmatlan a meleg és sötét hely. Szükség esetén sötétben is átvészelik a telet az erősen visszavágott példányok.
Alapszabály, hogy minél világosabb, annál melegebb lehet a téli pihenőhely, és minél sötétebb, annál hűvösebbnek kell lennie.

Előkészületek a házba való behordásra

A növények téli pihenőhelyre való behordása időigényes és fárasztó művelet, érdemes előre készülni rá. Szeptemberben hagyjuk abba a növények tápoldatozását, és mérsékeljük az öntözést, ügyeljünk arra, hogy a gyökérlabda ne legyen nagyon nedves. Azokat a növényeket, amelyek elviselik (pl. leander, murvafürt) vágjuk vissza.

Mikor vigyük be a növényeket?

Amikor beköszönt az első enyhébb fagy, még nem kell mindent azonnal bemenekíteni. Egyes növények, például a leander is bírja – 5 fokig a hideget. Vegyük figyelembe az egyes növények fagytűrő képességét.

Milyen gondozást igényelnek télen?

Növényeinket hetente érdemes megvizsgálni. A lehullott, megszáradt, esetleg megpenészedett részeket távolítsuk el róla. Ellenőrizzük, nem támadta-e meg kórokozó. Ha enyhe jelét is érezzük, kezdjük el azonnal kezelni.
fagymentes napon szellőztessünk a helységben. A gyökérlabdát ne hagyjuk teljesen kiszáradni. Főleg az örökzöldek állandóan vizet párologtatnak, ezért még téli szálláshelyükön is öntözni kell őket.

Mi a teendőnk tavasszal?

Március elején, a fénymennyiség növekedésével a növényünk újból növekedésnek indul. Fokozatosan szoktassuk hozzá a fényhez, eleinte félárnyékos, szélmentes, védett helyre rakjuk a szabadban.

Ilyenkor metsszük le az elszáradt, sérült részeket. Ha szükséges, ültessük át nagyobb cserépbe, jó minőségű virágföldbe a növényünket, és ekkora időzítsük a metszést is, ha ősszel nem történt meg. Az erősen gyökerező, nagy méretű növényeket, mint például az angyaltrombita és a leander, ugyanabba a cserépbe is visszaültethetjük. Egy éles késsel vágjuk körbe úgy a gyökérlabdát, hogy néhány centiméter hely maradjon a friss föld számára.

Öntözzük rendszeresen, kezdetben kevesebbet, majd egyre bővebb vízzel, végül kezdjük el a tápoldatozását

Margaréta tudástár

A kertről egyszerűen, szeretettel

Egynyári növény és ültetési bemutató májusban
Rendezvény

Egynyári növény és ültetési bemutató májusban

Az egynyári virág és balkonnövénye olyan egy kert számára, mint a nőnek az ékszer.

Elolvasom »
Így ültesd el a szabadgyökeres gyümölcsfát!
Gyümölcsfák

Így ültesd el a szabadgyökeres gyümölcsfát!

Szabadgyökerű gyümölcsfákat kora tavasszal, kihajtás előtt, vagy késő ősszel, lombhullatás után ültethetsz.

Elolvasom »
Még több Tudástár bejegyzés »

Értesülj elsőként

Rendezvényeinkről, újdonságainkról

Feliratkozom a hírlevélre »