Te döntheted el, mennyit permetezed, mikor szüretelsz. Ha elég hely van a kertedbe, akár az egész éves gyümölcsmennyiséget is megtermelheted a családod számára.
Ültethetsz tavasszal és ősszel szabadgyökeres gyümölcsfát, vagy egész évben, fagymentes időszakban szabadgyökereset. A konténeres fát a kezdetektől cserépben nevelik, így a gyökérzete és koronája is kisebb, de előnye, hogy több ideig ültethető, és idősebb, hamarabb termőre fordul, esetleg már a vásárlás pillanatában is megkóstolhatjuk a gyümölcsét.
A szabadgyökeres oltvány a szabadföldben nő, majd lombhullás után körbevágják a gyökerét, és kiemelik a talajból. Általában fiatalabb csemeték, néha suhángok. Figyelj arra, hogy ne szállítsd szabad gyökérrel, és ha nem tudod azonnal elültetni a végleges helyére, földeld el, vagy rakd homokkal, forgáccsal megszórt cserépbe.
Olyan helyet keress számára, ahol körbejárhatja a nap, ugyanis gyümölcse akkor lesz a legédesebb, legzamatosabb. Az ültetés utáni években figyelned kell a rendszeres öntözésre és növényvédelemre.
„Hull a szilva a fáról…”
„Barackszín álom szuszog a tájon, varázsos alkony ragyog a világon.”
„Még egyszer, ha lehetnék, cseresznyefa virága lennék.”
„Ezrivel terem a fán a Meggy…, Feleségem van nekem csak Egy.”
„Dinnye, kökény és áfonya, télbe kacsingat a naspolya.”
„A sárga gömbök úgy lógtak a fákról, mint akik minden tudnak a világról…”
„Megvirágzott e diófa, Nagyot hajlott három ága…”